פרס אקו"ם
[ 4/2/2014 ]

ביום שני, 3 בפברואר 2014 הוענק לי פרס אקו"ם על תרומתי ליצירה המקורית לילדים
הטקס נערך בתיאטרון נגה (גשר) יפו.


חני נחמיאס המקסימה שרה כמה משירי הפתיחה שכתבתי לתכניות טלביזיה, וסיימה בשיר "אני אשה קטנה מאד ושמי פלפלת" שאותו שרה גם במקור. כל הקהל, להפתעתי ידע את כל המלים לכל השירים ושר.

קישור למתו הפרס

 
נימוקי  השופטים

פרס מיוחד ליצירה לילדים- לאה נאור

 

לאה נאור

 

פרס מיוחד, על תרומה רבת השנים ליצירה המקורית הישראלית לילדים ניתן השנה לפזמונאית, המתרגמת, המחזאית, התסריטאית והסופרת  - לאה נאור.

מתחילת דרכה ככותבת, העשירה לאה נאור את הזמר העברי בכלל ואת ספרות הילדים בפרט, בעשרות שירים ופזמונים, שבוצעו על ידי מיטב הזמרים והלהקות בארץ.

בנוסף לפזמונים שכתבה למבוגרים, כתבה לאה גם שירים רבים להצגות ומחזות-זמר כמו "זרעים של מסטיק" שמוצגת עד היום, ולתכניות טלביזיה כמו "חג לי" ו"קרוסלה" בערוץ הראשון ולתכניות הטלביזיה החינוכית "מה פתאום" (עם הבובה קישקשתא), "רגע עם דודלי", "בבית של פיסטוק", "פרפר נחמד" ו"רכבת ההפתעות". לאה כתבה גם שירי פתיחה לסדרות טלביזיה רבות מחו"ל ששודרו בארץ בדיבוב לעברית, ואחת הבולטות מביניהם היא הסדרה היפנית "הלב". רבים משירי הילדים שכתבה נאור הפכו כבר מזמן לחלק בלתי נפרד מהקלאסיקה הישראלית של שירי הילדים והם אהובים ומושרים עד היום ודי אם נזכיר את "מקהלה עליזה", "בואי אמא" או "אדון חרדון המפוזר". שירי החגים שכתבה העשירו את רפרטואר שירי החדים הישראלי וביניהם: "בסוכה שלנו שמחה וצהלה", "הסביבון שלי", "איזה חג לי" ורבים אחרים. לאה נאור שיתפה פעולה עם מיטב המלחינים בארץ וביניהם: סשה ארגוב, משה וילנסקי, נחום היימן, נורית הירש, יאיר רוזנבלום, שלום חנוך, מתי כספי וקובי אשרת.

בנוסף לפזמונים והספרים הרבים שכתבה, תרגמה לאה נאור גם ספרים לילדים וביניהם "סיפורי ככה זה" מאת קיפלינג וספריו של דוקטור סוס, ביניהם "חתול תעלול" שזיכו אותה בפרס אנדרסן הבינלאומי לתרגומי מופת לילדים.

שיריה ופזמוניה של לאה נאור שומרים על איכותם ורעננותם והם אהובים על קטנים וגדולים כאחד. הילדים של היום שרים אותם באותה התלהבות, שבה שרו אותם הוריהם, כאשר היו בגילם "וכל מי שישמע יאמר: אח, איזו מקהלה"!

 

בעקבות הזכייה בפרס אקו"ם  בבוקר יארח אותי  יורם רותם בתכניתו "בוא שיר עברי" בגלי צה"ל. יום שבת 22.2

בשעה 8 בבוקר.

 

 

 

 

 


עוד ב"מה חדש?"

"תני לו פרח" (מבחר תרגומים מן השפה האנגלית      [ 25/2/2018 ]
צידה לדרך   [ 10/1/2017 ]

  

אמילי - מבחר משיריה של אמילי דיקינסון בתרגומה של לאה נאור   [ 2/11/2016 ]
מה חדש באתר   [ 12/10/2017 ]

במדור "שירים" נוסף פרק חדש "שירים חדשים" שירים שכתבתי אחרי שנת 1916

במדור "ספרים" נוספו פרטים על  מהדורה חדשה של הספר "צידה לדרך"

במדור"תרגומים" נוספו פרטים על הספר "אמילי" משירי אמילי דיקינסון  בתרגומי 

 נוספו קישורים לפרס אקו"ם על מפעל חיים, ולפרס דבורה עומר על מפעל חיים ועל תרומתי לספרות הנוער.

 

מהדורות חדשות לספרים "מקהלה עליזה" ו"חיוכים"   [ 21/4/2015 ]

למתגעגעים:
הספר "מקהלה עליזה  (שירי ילדים) ראה אור לראשונה בשנת 1980  עם ציוריה המקסימים של איה שמואלי.
הספר "חיוכים (רק שירי אהבה) ב- 1982. שני הספרים זכו להצלחה בזמנם ויצאו לאור במהדורות רבות אך אזלו מזמן. לשמחתי הם רואים עתה אור מחדש .

פרס מפעל חיים על תרומה מיוחדת לספרות הילדים בישראל   [ 17/2/2015 ]

ועדה ציבורית מטעם המרכז הישראלי לחדשנות בחינוך, בשיתוף משרד החינוך,  העניקה פרס מפעל חיים לסופרת לאה נאור
המרכז הישראלי לחדשנות בחינול פועל לקידום אוריינות בקרב תלמידים יוצאי אתיופיה.
הטקס התקיים בספרייה הציבורית בנתנייה, במעמד חלוקת תעודות הצטיינות בכתיבת חיבורים לתלמידי כתות ג' ד' ה' ו' מכל הארץ. רבים ממקבלי הפרסים היו יתלמידים יוצאי אתיופיה.
את הטקס הנחה טל מוסרי, בהשתתפות מרי אן שטיין, נשיאת קרן מוריה, מר דן פוטרמן  מנכ"ל המרכז הישראלי לחדשנות בחינוך, ונציגים מהעיריוות ובתי הספר של התלמידים שהשתתפו בתחרות.

 

פרס מפעל חיים על שם דבורה עומר   [ 5/5/2014 ]

בתאריך 22.5.2014  קיבלתי פרס מפעל חיים לספרות נוער
 

נימוקי השופטים 

פרס מפעל חיים לספרות נוער זכתה הסופרת והמשוררת לאה נאור. שתורמת, מלווה ומעצבת מזה חמישה עשורים את עולם התרבות של ילדי ישראל. שיריה, תרגומיה, והמחזות שחיברה לילדים צעירים הפכו לנכסי צאן ברזל של תרבות הגיל הרך ולחלק בלתי נפרד מתרבות חדר הילדים.
קולמוסה של לאה נאור לא קיפח גם את בני הנעורים. נאור חיברה ביוגרפיות לבני הנוער. תוך שהצליחה להתניע את סקרנותם ואת התלהבותם מבלי שתוותר על דיוק היסטורי ומבלי שתיפול במכשלת הדידקטיות. בנוסף היא תרגמה בוירטואוזיות מספרות הילדים הקלאסית העולמית, והיטיבה לפנות אל הילדים גם דרך שפת המדיה הויזואלית, הטלוויזיה והתיאטרון. בתחום זה יצרת תכניות טלוויזיה ומחזות זמר המלווים דורות של ילדים החוזרים וקוראים בהם כספרים.

 

 

 

 

מרכבה מזהב (שירים לפעוטות)   [ 31/10/2013 ]
בול מקהלה עליזה   [ 7/10/2013 ]

הבול